Nepodceňujte všadeprítomné riziko požiaru
Ak máte novostavbu alebo ste rekonštruovali po roku 2008, iste vám doma nechýba detektor CO alebo požiarne čidlá. Práve o týchto užitočných zariadeniach bude dnešný článok.
Plyn je síce v mnohých ohľadoch užitočný, ale existuje aj niekoľko rizík s ním spojených. Medzi tie najzákladnejšie patria:
- výbuch,
- otrava,
- udusenia (nedostatok kyslíka).
Zemný plyn, ktorý je privedený do domácností je odorizovaný. To znamená, že je "opatrený" zápachom, ktorý upozorňuje na jeho prítomnosť. Väčšina populácie dovedie svojim čuchom rozoznať aj veľmi malú koncentráciu plynu vo vzduchu, však na to nedá spoliehať. Existuje aj skupina ľudí, ktorí majú zníženú citlivosť a tí sú ohrození.
Detekcia úniku zemného plynu
Ako som už spomenul, v domácnostiach sú najčastejšie úniky práve zemného plynu zo spotrebičov a spojov medzi nimi. Dôvodom je najmä fakt, že sa sporákom dá pomerne jednoducho hýbať, a tak možno spoj poškodiť. Ďalšou príčinou môže byť samovoľné zhasnutia plameňa opäť na sporákoch alebo ohrievačoch vody. Veľmi nepravdepodobným je však únik z rozvodného systému vo vnútri budovy, pokiaľ však nedôjde k výraznému zemetrasenia.
Požiarne čidlá
Rovnako ako detektory na plyn sú v domoch detektory požiaru. Tie fungujú na niekoľkých základných princípoch. Ide o:
dymový - poplach pri zvýšenej koncentrácii dymu v izbe
teplotné - poplach pri prekročení nastavenej teploty v izbe
termodiferenciálny - poplach pri prudkom náraste teploty
Kde detektor umiestniť?
Správne umiestnenie detektoru úniku zemného plynu je v priestoroch, kde je samotný únik najpravdepodobnejší. V domácnostiach to môžu byť napríklad:
- kuchyne,
- práčovne s ohrievačom vody,
- kúpeľne,
- kotolne.
Keďže je plyn ľahší ako vzduch, chová sa tak, že zapĺňa miestnosti nad úrovňou úniku. Nie vždy je tomu tak, ovplyvniť tento jav môže napríklad zdroj tepla alebo tiež vetranie. Z toho vyplýva, že detektor úniku plynu musíme inštalovať práve nad úrovňou možného zdroja úniku a 0,3 m od stropu.
Kde detektor byť nesmie?
Pri revíziách sa technici stretávajú tiež s veľmi neodbornou inštaláciou, ktorá tak celý detektor vyraďuje z prevádzky, čo ohrozuje na životoch obyvateľov danej domácnosti. Detektor nie je možné inštalovať:
- v priestore za záclonou,
- v blízkosti dverí alebo okien,
- v blízkosti odsávače,
- v priestore s veľkými výkyvmi teplôt,
- v prašnom alebo vlhkom prostredí.